Tanıtım Videolarımız

Zeytin

Hakkımızda
Yeşil Zeytini Nasıl Hazırlıyoruz?

Zeytin meyvesi dalda önce yeşil renktedir, olgunlaştıkça koyu kızıl ve en son siyah rengi alır. Yeşil renk döneminde hasat edilen zeytinlerden üretilen ürün grubumuz çizik zeytin ve kırma zeytindir. Hasat edilen ve tesise gelen zeytinler öncelikle elekten geçirilerek iriliklerine göre ayrılır. Daha sonra seçme bandına alınarak renk tasnifi yapılır, ezik çürük daneler ayrılır, çizme ve kırma işlemi yapılır ve acılık maddesinden arındırılmak üzere gıda mevzuatına uygun tanklara alınır, üzerlerine tatlı su ( içme suyu ) verilerek kapakları kapatılır.

Bu süreç en natürel işleme şekliyle acılık maddesinin suya geçerek daneden uzaklaşma sürecidir. Daha sonra belli konsantrasyonda hazırlanan salamuraya (tuzlu suya) alınır. Burada yenilebilir hale gelen zeytinler ambalajlama öncesi tekrar eleme, seçme ve yıkama işleminden geçirilerek yeni hazırlanmış salamura suyuyla paketlenirler.

Zeytin Tankı

Kırma ve Çizik Yeşil Zeytin

Eylül ekim aylarında hasat edilen yeşil zeytinler üretim tesisimize getirilir İşletme içerisinde boylamadan geçirilen zeytinler seçilir, yıkanır ve çizme makinesinden geçirilir. Böylece daneler 2 veya 3 yerinden fazla derin olmayacak şekilde çizilir.

Çizilen veya kırılan zeytinler acılığı gidermek için su veya tuzlu su (salamura) içerisine konur. Kullanılan su haftada 1-2 kez değiştirilerek danedeki acılığın istenilen düzeye gelmesi yani tatlanması sağlanır.

Acılığı giderilen zeytinler yeni hazırlanan belli konsantrasyondaki salamuraya konularak doğal fermantasyona bırakılır. Bu süreç içerisinde rutin tuz ve asit kontrolleri yapılarak sürecin sorunsuz işlemesi sağlanır.

Süreç sonunda zeytin bünyesinde bulunan acılık maddesinin büyük kısmından arınmış ve yenilebilir duruma gelmiştir. Bu işleme tekniği, herhangi bir alkali kullanılmadan yapılan en doğal tatlandırma yöntemidir. Bu esnada hiçbir şekilde kimyasal bir madde katkı maddesi kullanmıyoruz.

Tatlanan zeytinler, tanklardan boşaltılır, Tekrar boylama ve seçme - ayıklama işlemine alınır, Yıkanır ve yeni hazırlanmış ambalaj salamurası ( su+tuz+limon)ambalajlara alınırlar. Dilimlenmiş limon ve kekikle aroma verilir. Kapakları kapatılır, üretim tarihleri ile ürün etiketleri yapıştırılan ambalajlar paketlenerek tüketime hazır hale getirilirler.

Siyah Zeytinleri Nasıl İşliyoruz

Koyu kızıl ve siyah renk olgunlaşma döneminde hasat edilen zeytinlerden Gemlik ve Ayvalık olmak üzere iki farklı zeytin çeşidinden “ Çevirme ve sele ” grubu ürünlerimizi üretmekteyiz. Hasat sonrası tesise gelen zeytinler öncelikle elenerek boylanır, seçilerek uygun olmayan renkler ile ezik çürük daneler ayrılır, yüzeylerindeki toz ve topraktan arındırılmak üzere yıkanır ve işlemeye hazırlanır.

Gemlik çeşidinden yapılan çevirme zeytin üretimi için daha çok zeytinin kızıl ve koyu kızıl renkli danelerini tercih etmekteyiz. Bu nedenle ambalajda renkleri kahve ve siyahımsıdır. Çevirme zeytin işleme tekniğinde kullanılan yegâne yardımcı madde tuzdur. Zeytinlerin arasına iri çakıl tuzlar serpilerek uygun kaplara alınır ağızları hava almayacak şekilde kapatılır, kap içinde homojenliği sağlamak için belirli aralıklarla çevirme işlemi yapılır. Zeytinler tuzla temas ettikçe içindeki acı suyu ortama bırakırken bünyelerine de bir miktar tuzu alırlar.

Geleneksel bir yanı olan bu işleme tekniği aynı zamanda en natürel işleme tekniğidir ve doğal tatlanma süreci 3 ila 5 ay gibi uzundur. Gemlik çeşidi Sele grubu ürünlerimizde ise siyah renk döneminde hasat edilen zeytinlerle çalışılmakta olup, işleme tekniği biraz farklı olarak acılık giderme işlemi gıdaya uygun tonajlı tanklarda salamura (tuzlu su) içerisinde ve taş baskı altında yapılır. Benzer şekilde zeytin acılık maddesini suya verirken bünyesine de bir miktar tuzu alır. Tanklara hava vererek uyguladığımız bu işleme tekniği zeytinlerin doğal tatlanma sürecini kısaltırken salamuranın sürekli devir daimi de renk ve tatta homojenliği sağlamaktadır. Bu yöntemle üretilen zeytinlerimiz de renk daha siyaha daha yakındır.

Siyah Zeytinler

Ürün Sepetinize eklendi!